XI Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców

„Kto zna Chrystusa, ten zachowuje ostrożność na drodze. Nie myśli jedynie o sobie i o tym, aby jak najszybciej dotrzeć do celu. Widzi osoby, które towarzyszą mu na drodze, każda ze swym własnym życiem, z pragnieniem dotarcia do celu, i z własnymi problemami. Widzi w nich braci i siostry, dzieci Boże, oto postawa, która wyróżnia chrześcijańskiego kierowcę”. Papieska Rada Duszpasterstwa Podróżujących i Migrantów

30 kwietnia 2017 r. przypada XI Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców: Ostatnia niedziela kwietnia to zatwierdzony w kalendarzu duszpasterskim Konferencji Episkopatu Polski dzień szczególnej modlitwy za kierowców i wszystkich poruszających się po drogach. Jego organizatorem od lat jest Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. dr Marian Midura oraz MIVA Polska, której dyrektorem jest Ks. Jerzy Kraśnicki (zastępca Krajowego Duszpasterza Kierowców). Wszyscy kierowcy, motocykliści, rowerzyści i członkowie ich rodzin są zaproszeni do szczególnej modlitwy o Boże wsparcie i pomoc św. Krzysztofa, aby zawsze poruszać się po drogach bezpiecznie, spokojnie i z sercem odnowionym, z życzliwością do ludzi.

„W Maryi pomoc i opieka na drogach” – to hasło, które nawiązuje do roku wielkich jubileuszy objawień Maryjnych: 100-lecie objawień w Fatimie i 140-lecie objawień w Gietrzwałdzie na Warmii. Tylko nasza osobista przemiana i rzetelna troska o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego mogą gwarantować polepszenie bezpieczeństwa na naszych drogach.

Krajowe Duszpasterstwo Kierowców zachęca do większej troski, jeśli chodzi o sposób poruszania się po drogach, odnoszenie się do innych użytkowników dróg, przestrzeganie przepisów drogowych, bycie prawdziwym chrześcijaninem jako kierowca, pieszy czy rowerzysta.  „Musi być to osobiste postanowienie każdego z nas. Nie możemy tylko, jak to często bywa, wskazywać na innych, że łamią przepisy ruchu, że brawurowo poruszają się pojazdami, ale potrzeba nam osobistej refleksji i nawrócenia, aby z naszej strony nie było zagrożenia dla bezpieczeństwa, życia naszego i innych”.

Zapraszamy do modlitwy za kierowców i prosimy wszystkich o spokojną i bezpieczną jazdę, aby w ten sposób uniknąć wielu tragicznych wypadków.

Od roku 1975 na polskich drogach wydarzyło się: 1,8 mln wypadków, w których zginęło ok. 230 tysięcy osób,  a 2,3 mln zostało rannych.