Światowy Dzień Chorego

W piątek, 11 lutego, w dzień liturgicznego wspomnienia Matki Bożej z Lourdes, będziemy obchodzić jubileuszowy XXX Światowy Dzień Chorego. Hasłem Dnia Chorego Ojciec Święty Franciszek uczynił słowa: Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny (Łk 6,36). Skłaniają one nas przede wszystkim do zwrócenia naszego spojrzenia na Boga „bogatego w miłosierdzie” (Ef 2, 4), który zawsze patrzy na swoje dzieci z ojcowską miłością, nawet wtedy, gdy one od Niego oddalają się.

Przesłanie Ojca Świętego, poucza, że miłosierdzie Boże ma w sobie zarówno wymiar ojcostwa, jak i macierzyństwa (por. Iz 49,15), ponieważ On troszczy się o nas z siłą ojca i czułością matki, zawsze pragnąc dać nam nowe życie w Duchu Świętym.

Z ojcowską troską Ojciec Święty Franciszek pochyla się nad chorymi, którzy w czasie pandemii przeżyli ostatni etap swojego życia w samotności na oddziale intensywnej terapii, (…) pod opieką wspaniałych pracowników służby zdrowia, ale z dala od najbliższych i najważniejszych osób w ich ziemskim życiu. Dlatego tak ważne jest, by mieć u swego boku świadków Bożego miłosierdzia, którzy za przykładem Jezusa,  (…) wylewają na rany chorych olej pocieszenia i wino nadziei.

W trudnym czasie pandemii Papież wyraził także wdzięczność wobec wszystkich, którzy niosą pomoc drugiemu człowiekowi: lekarzom, pielęgniarkom, diagnostom laboratoryjnym osobom asystującym w leczeniu i opiece nad chorymi, a także wielu wolontariuszom, którzy poświęcają swój cenny czas cierpiącym.

Odpowiadając na słowa Ojca Świętego Franciszka, w łączności z całym Kościołem przeżywając XXX Światowy Dzień Chorego, chcemy w naszej Archidiecezji pochylić się z wielką troską i miłością w sercu nad każdym człowiekiem chorym i cierpiącym. Zachęcamy do uczestnictwa we Mszy św., którą w intencji chorych będzie sprawował ks. abp Adam Szal w Bazylice Mniejszej w Brzozowie o godz. 9:30.