Podziękowanie ks. Łukasza – misjonarza z Papui-Nowej Gwinei

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Przez pośrednictwo ks. Michała Zebzdy została mi przekazana informacja, że Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Humniskach w tym roku w ramach kolędy misyjnej postanowiła wesprzeć misje w Papui – Nowej Gwinei. W związku z tym chciałbym wyrazić wdzięczność ks. Proboszczowi, ks. Wikariuszowi oraz wszystkim Parafianom za Wasze zainteresowanie, modlitwę i ofiarę.

Papua – Nowa Gwinea to kraj, w którym chrześcijaństwo jest obecne od ok. 100 lat, a w częściach górskich, gdzie sam pracuję, kilkadziesiąt lat. Kraj ten zamieszkuje ponad 800 plemion i każde z nich ma swój własny język plemienny. Na misje do tego kraju przyjechałem w 2021 roku, po 4 latach pracy misyjnej w Ekwadorze. Zostałem zaproszony do Papui przez lokalnego biskupa, który nie ma zbyt wielu księzy w swojej diecezji. Przez pierwszych kilka miesięcy przebywałem w Prowincji Eastern Highlands, gdzie miałem za zadanie nauczyć się języka tok pisin oraz poznać kulturę i zwyczaje papuaskie. Następnie zostałem mianowany proboszczem parafii Koge w Prowincji Simbu. Misja katolicka w Koge została założona w 1933 roku przez niemieckiego misjonarza ks. Karla Morschheusera. Młody misjonarz nie przebywał w tej parafii zbyt długo, ponieważ 16 XII 1934 roku, przeprawiając się przez dżunglę na wybrzeże Papui – Nowej Gwinei, został zabity z łuków przez plemię Kulkane w wiosce Womatne. Po śmierci ks. Karla do Koge trafiali kolejni misjonarze werbiści z Europy.

Moja praca misyjna polega przede wszystkim na byciu dobrym przykładem dla moich parafian. Oprócz sprawowania sakramentów, katechizacji, odwiedzam Papuasów w ich miejscach zamieszkania I włączam się w codzienne życie wioski. W związku z tym, że kraj ten nie jest zbyt rozwinięty, jako misjonarz włączam się w miarę możliwości w projekty społeczne, charytatywne oraz medyczne. Oprócz pracy duszpasterskiej w  głównej wiosce Koge, odwiedzam 13 wiosek dojazdowych. Do niektórych można dojechać jedynie na motocyklu bądź dojść pieszo.

Moje codzienne zajęcia relacjonuję systematycznie w mediach społecznościowych na Facebooku oraz Instagramie. Osoby zainteresowane będą mogły na własne oczy zobaczyć tam moją pracę misyjną.

https://www.instagram.com/misjonarz_w_papui/

https://www.facebook.com/xlholub

https://www.facebook.com/search/top?q=misje%20z%20przemyskiej

https://misje.przemyska.pl/

Jeszcze raz dziękuję za pamięć, modlitwę, życzliwość i ofiarę. Oczywiście zapraszam wszystkich chętnych do odwiedzenia Papui – Nowej Gwinei.

Ks. Łukasz Hołub