Akatyst ku czci Bogurodzicy Maryi na zakończenie nabożeństw majowych

Od pierwszych wieków naszej ery chrześcijanie na różne sposoby czcili Matkę Bożą. Kult ten, szczególnie w Bizancjum, znajdował swój wyraz w liturgii, a także w poezji. Jednym z najwspanialszych dowodów miłości, jaką otaczano Matkę Pana, jest hymn ku czci Bogurodzicy „Akatistos”.

Powstał on na przełomie V – VI wieku. Kiedy przetłumaczono go na łacinę, wywarł ogromny wpływ na średniowieczną poezję maryjną. Treść 24-zwrotkowego hymnu koncentruje się wokół tematu obecności Maryi w Tajemnicy Słowa Wcielonego i Jego Kościoła. Zwrotki Akatystu zaczynają się kolejno od poszczególnych liter alfabetu. Na przemian przeplatają się treści maryjne i chrystologiczne. Każda strofa zaczyna się od zapowiedzi wydarzenia lub tematu, co ma skierować rozmyślanie ku wnętrzu tajemnicy.

Recytację tego hymnu w Roku Jubileuszowym 2000 Kościół zatwierdził jako jedną z praktyk religijnych umożliwiających zyskanie odpustu zupełnego.

Akatyst ku czci Bogurodzicy Maryi zostanie odśpiewany w naszym kościele w środę 31 maja br. o godz. 18:00 w ramach ostatniego nabożeństwa majowego. Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do udziału w tej pięknej, wyjątkowej modlitwie.